top of page
  • Zdjęcie autoraŁukasz Wałęga

Mgła mózgowa problemem XXI wieku.

Zapewne każdy z nas zna dni, w których doświadcza nadmiar docierających bodźców. Wstajemy rano, myślimy co zrobimy w ciągu dnia myjąc zęby, jedziemy samochodem do pracy słuchając radia, przyglądając się w tle na przewijające się bilboardy. I tym sposobem jeszcze przed rozpoczęciem pracy, do naszego układu nerwowego dociera wiele bodźców. Wszystko co zrobimy, usłyszymy, zobaczymy, posmakujemy czy poczujemy, to kolejna informacja dostarczana do mózgu.

Mgła mózgowa określana również jako „brain fog” to problem dotyczący zaburzenia pracy mózgu spowodowany jego przemęczeniem. Niewiarygodnym jest to, że nasz mózg w ciągu dnia może przetworzyć nawet 6 GB informacji. Informację te docierają do naszego mózgu za pośrednictwem dopaminy, o której powiemy sobie parę słów aby szerzej zrozumieć działanie mgły mózgowej. Dopamina to substancja (neuroprzekaźnik), która odpowiada za przesyłanie większości zdobytych przez nas informacji w ciągu dnia. Dopamina w dużej mierze powiązana jest ze współczulną częścią układu nerwowego, która odpowiada za stałą aktywność, mobilizację i gotowość naszego organizmu do działania. Powiązana jest również ze stresem, który w dużych ilościach-jak dobrze wiemy-może komplikować prawidłową pracę naszego organizmu.

Na szczęście nasz układ nerwowy działa tak, że wielu z tych informacji szybko się pozbywamy, aby nie przeciążać mózgu, lecz wraz z nadmiarem bodźców bywa to niewystarczające. Ciągłe wręcz bombardujące nas bodźce w ciągu dnia doprowadzają z czasem do przemęczenia mózgu, a to objawia się zaburzeniami ze strony:

· Pamięci, koncentracji, kreatywności, zapamiętywania, uważności – np. gubienie wątku;

· Procesów poznawczych (kognitywnych), które dotyczą „reakcji poznawczej” naszego układu nerwowego na otaczające nas środowisko typu percepcja, pamięć, myślenie, czytanie, pisanie itp.

Może zauważyłeś, że coś co do tej pory było dla Ciebie proste i szybkie do wykonania, a teraz zajmuje Ci więcej czasu? Staje się trudne do zrealizowania? Czujesz jak byś wykonywał to zadanie jak „przez mgłę”?

Dobra, porozmawiajmy teraz o tym co mogło, lub już spowodowało nasz ciekawy brain fog. Otóż przyczyn może być wiele. Najczęściej są to nakładające się czynniki osłabiające nasz układ nerwowy:

1. Dopamina – wyżej wyjaśniliśmy sobie działanie oraz powiązanie dopaminy z innymi procesami. Wniosek nasuwa się sam. Im więcej bodźców/informacji dostaję się do naszego mózgu w ciągu dnia, tym w większy stan gotowości się wprowadzamy i tym więcej stresu odczuwamy. Nasz organizm ma pewne granice, więc nadmiar bodźców będzie w końcu prowadzić do znanych już nam objawów.

Bodziec => Dopamina => układ współczulny => stres => brainfog

2. Nadmiar stresu mentalnego i fizycznego – należy pamiętać, że stres ma wiele imion. Duża ilość pracy fizycznej lub ciężkich treningów także wywołuje stres w naszym organizmie. Podobnie jest z myślami, które nieustannie przewijają się przez głowę. Czy to o przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Nic co jest w nadmiarze nie jest dobre.

3. Sen – brak odpowiedniej, regeneracyjnej porcji snu. Jakość, nie ilość – nawet jeżeli w ciągu nocy przespaliśmy 8 godzin, to ile z nich było w stanie snu głębokiego? Sen, podczas którego przebudzamy się parę razy w ciągu nocy, niestety nie może być regenerujący. Jeśli budzisz się rano zmęczony i zaspany to te problemy mogą dotyczyć Ciebie.

4. Dieta – produkty powodujące nietorelancje, nadwrażliwości, a w konsekwencji stres dla organizmu.

5. Problemy hormonalne – może to być nieprawidłowe działanie tarczycy, która przyczyni się do zaburzeń koncentracji i pamięci poprzez spadek produkcji hormonów T3 i T4. Warto również pamiętać, że stosowane leki również mogą powodować problemy hormonalne.

Pora na najważniejsze pytanie. Jak pozbyć się mgły mózgowej?

1. Sen – godzinę lub dwie przed snem odłożyć niebieskie światło (telefony, TV itp.) aby nasz sen mógł być jakościowo dobry. Zapewnić sobie odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, ciszę i wywietrzony pokój. Warto zadbać również o cykl dobowy snu czyli budzenie się i wstawanie o tej samej porze.

2. Dieta

· Ograniczyć przetworzone produkty, oraz te z obróbki termicznej.

· Pozbyć się produktów, które powodują u nas nietorelancje jak np. problemy wisceralne, bóle, zmęczenie, złe samopoczucie.

· Zadbać o produkty pełnowartościowe. Uzupełnić niedobory w diecie takie jak minerały i witaminy, których nam brakuje. Dla naszego mózgu ważna jest wit. B12, C, E, omega 3 oraz magnez. Jeśli chcesz dowiedzieć się czy czegoś Ci brakuje, w łatwy sposób możesz wykonać badanie krwi, które to wykaże.

3. Codzienna aktywność fizyczna, która wspomaga tworzenie się nowych komórek nerwowych, wpływa na trawienie, metabolizm, odporność oraz poprawia procesy poznawcze.

4. Medytacja – oprócz snu jako formy regeneracji, warto zastanowić się nad 5-15 minutową formą medytacji w ciągu dnia. Pozwoli ona mózgu na wypoczęcie poprzez odcięcie się od ciągłego bodźcowania i karmienia go dopaminą. Dzięki temu nasz układ nerwowy zacznie pracować lepiej, a efektywność dnia może się stanowczo podnieść.

Uwolnienie się od dopaminy i nadmiaru stresu na kilka chwil w ciągu dnia przynosi mega zadowalające efekty. Zadbajmy o nasz mózg a on odwdzięczy się nam tym samym. Przestań patrzeć jak przez mgłę i zmień coś by móc być bardziej efektywnym i cieszyć się życiem :).




35 wyświetleń0 komentarzy
Post: Blog2 Post
bottom of page